Obserwatorzy

niedziela, 9 grudnia 2012

Kolejny post nie dla mięczaków: zmiany w obrębie paznokci

Hej!

Dziś pokażę Wam kolejną porcję zdjęć niezbyt przyjemnych dla oka. Niemniej jednak po poście na temat defektów stóp zauważyłam z Waszej strony zainteresowanie takimi tematami, więc postanowiłam dodać kolejny, tym razem o paznokciach.

Zmiany i defekty na paznokciu i w jego obrębia mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak są one objawem jakiejś choroby, bądź działania czynników zewnętrznych (np. w wyniku urazu).

Uwaga, zaczynamy:

Przerost płytki paznokciowej
Przebarwione paznokcie w kształcie szponów. Często spowodowane urazami mechanicznymi lub zaburzeniem krążenia. Paznokcie te sa zgrubiałe, bardzo twarde, rosną powoli. Częściej wystepuja na paznokciach u stóp, ze względu na zbyt ciasne obuwie.

Źródło: http://www.nailmania.pl/userfiles/image/slownik/przerost%20plytki%20paznokciowej.jpgOddzielenie się płytki paznokciowej
Rozpoczyna się na drugim jej brzegu. Płytka oddziela się od łożyska. Przyczyną może być zakażenie, działanie detergentów, łuszczyca.

Źródło: http://www.palmabella.pl/grafika/maxi_p354001363.jpgŁamliwość płytki paznokciowej
wyszczerbianie i pekanie wolnego brzegu paznokcia lub pekanie wzdłuż bruzd pionowych. Przyczyny: kontakt z chemikaliami, niewłaściwy manicure, częste moczenie i suszenie rąk.

Źródło:http://www.tipy.pl/art/1374_8181.gifPaznokieć naparstkowy
Na powierzchni płytki pojawiają się punktowe wgłębienia. Często występują przy łuszczycy lub innych chorób skórnych.

Źródło: http://images8.fotosik.pl/1872/674d87a61248ad3a.jpg
Bruzdowanie paznokci
Wyróżnia się poprzeczne i podłużne. Poprzeczne - rowki różnej długości i szerokości. Przyczyna: urazy macierzy paznokcia lub choroby ogólnoustrojowe, miejscowe stany zapalne itp. Podłużne - nierówności wzdłuż płytki paznokcia. Występuje zwykle u osób starszych.

Źródło: http://img.medscape.com/fullsize/migrated/editorial/clinupdates/2008/8996/williams.fig11.jpgZaklęśnięcie płytki paznokciowej
paznokcie cienkie i łamliwe, płytka wklęśnięta. Przyczyny: niedobór żelaza, zaburzenia krążenia, działanie chemikaliów, grzybica, zaburzenia rogowacenia.

Źródło: http://images.nailsmag.com/post/M-Apr-2009-pg-88-1.jpg
Dotrwałyście jakoś do końca postu?


Miłego wieczoru,
M.

12 komentarzy:

 1. szczerze mówiąc to kolacja mi podeszła do gardła o.O

  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. dobra, to następnym razem znajdę jeszcze bardziej przerażające

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. dziękuję, tym bardziej że cenię sobie twój blog:)

   Usuń
 4. Dotrwałam do końca :D Ciekawy post, dzięki Tobie poszerzyłam wiedzę na temat paznokci :) Dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma za co. cieszę się że kogoś zaciekawiłam.

   Usuń
 5. Błagam, przy kolejnych takich wpisach na pierwsze zdjęcie wstawiaj jakiś kwiatuszek czy po prostu ślad stopy albo coś takiego... Bo robiąc przegląd blogów na stronie głównej zobaczyłam to górne zdjęcie jedząc - uwierz, nic przyjemnego :(

  OdpowiedzUsuń
 6. okropne te pazurki, ale sama prawda, takie są choroby i czemu by to ukrywać...są osoby, które mają nawet jakąś z chorób paznokcia a mogą o tym nie wiedzieć lub co gorsza czekać zbyt długo z wizytą u dermatologa....

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja tylko zdjęcia obejrzałam i mnie cofa....

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarze. Są dla nas nagrodą za pracę włożoną w tworzenie tego bloga (nawet te z konstruktywną krytyką). Z pewnością odpowiemy na Twój komentarz i zajrzymy na Twojego bloga.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...