Obserwatorzy

piątek, 15 lutego 2013

Opryszczka (wrażliwi uwaga na zdjęcia)

Cześć!

Ponieważ w tego typu postach o tematyce dermatologicznej zwracałyście mi uwagę na ostrzeganie Was przed zdjęciami, więc uprzedzam, że będzie ich kilka. Niemniej jednak, te posty cieszą się popularnością, więc myślę, że jednak Wasza ciekawość zwycięża nad słabymi nerwami. Zatem dziś omówimy opryszczkę.


OPRYSZCZKA jest chorobą wirusową. Dochodzi do niej podczas zakażenia wirusami Herpes. Opryszczka wargowa i narządów płciowych są wywołane przez Herpes simplex labialis (HSV1) i genitalis (HSV2).


 Źródło:http://cdn21.mowimyjak.smcloud.net/t/photos/thumbnails/3828/opryszczka_jak_szybko_sie_jej_320x0_rozmiar-niestandardowy.jpg


Co to jest opryszczka?
Opryszczkę stanowią zmiany drobnopęcherzykowe umiejscowione na granicy błon śluzowych i skóry wykazujące skłonność do nawrotów.


Źródło:http://www.aga-ewelina.piwko.pl/wirusy6.jpg


Do zakażeń dochodzi drogą kontaktową lub przez reaktywację. Wykwitami pierwotnymi są drobne pęcherzyki usadowione na podstawie rumieniowej, wykazujące tendencję do grupowania się. Początkowo są wypełnione treścią surowiczą, następnie treścią ropną, w ciągu kilku dni pokrywają się strupami. Wystąpienie zmian poprzedza ból, pieczenie i świąd. 


Źródło:http://www.wgabinecie.pl/others/image/18.jpg

Opryszczka w stanie utajenia może przebywać nawet kilka lat, co oznacza, że możemy nawet nie wiedzieć, że jesteśmy zarażeni tym wirusem. Zmiany stają się widoczne, gdy nasz organizm ma obnizoną odporność.


Źródło:http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS77TTiSQ4fh8h3cjlZUinSVsBgc8ehHshV_mhXWExzRvCq5Ta1


Umiejscowienie:
wokół naturalnych otworów i w ich otoczeniu. Jak widać na zdjęciu poniżej, opryszczka może zrobić się nawet wokół oczu.

Źródło: http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQEejWiAwtarSHOiQERQCUS7zOwF64paXX51kyIFSNuc_cv9Ge4


Leczenie:
Niestety nie można pozbyć się wirusa całkowicie. Można jedynie zapobiegać wystąpieniu zmian pęcherzykowych oraz gdy już wystąpią, leczyć je doraźnie dostępnymi w aptekach maściami (z cynkiem), kremami (np. Zovirax), plasterkami (np. Compeed). W przypadku HCV2 lepiej zasięgnąć porady lekarza.


Wiecie, tak na prawdę, te zdjęcia tutaj wcale nie są takie straszne. Najgorzej wygląda opryszczka genitaliów (zainteresowanych odsyłam do google, wpisać: herpes, ale uprzedzam żeby lepiej nie oglądać, jeśli macie słabe nerwy).Pozdrawiam,
M.

12 komentarzy:

 1. Niestety, posiadam w sobie tego wirusa, ale witamina C i B wszystko ratuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zazwyczaj kilka razy w roku atakuje opryszczka. Okropieństwo :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, czytałam kiedyś o tym dużo, ciekawił mnie ten temat.. Straszne to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie dermatologia ogólnie jest bardzo ciekawa:)

   Usuń
 4. również jestem 'skażona' :D właśnie wczoraj się z niej wyleczyłam i muszę powiedzieć, że maść Hascovir jest najlepszym specyfikiem jeśli chodzi o opryszczkę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zostałyście przez nas otagowane :) Zapraszamy do zabawy: http://frozenmalibu.blogspot.com/2013/02/101-post.html
  Pozdrawiamy :]

  OdpowiedzUsuń
 6. I ja też jestem w gronie zawirusowanych;) i właśnie lecze.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja mam dość często opryszczkę na ustach na szczęście plasterki koją to "coś" :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarze. Są dla nas nagrodą za pracę włożoną w tworzenie tego bloga (nawet te z konstruktywną krytyką). Z pewnością odpowiemy na Twój komentarz i zajrzymy na Twojego bloga.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...